Dřevěné židle a molitan jejich sedáků

Dřevěné židle a molitan jejich sedáků

 

Dřevěné židle a lavice používané v interiérech mají sedáky vyrobené z různých typů Molitanu. Kvalita a vlastnosti tohoto materiálu do značné míry předurčují životnost židle. Uvádíme několik zajímavých detailů o tomto materiálu.

MOLITAN je ochranná známka společnosti Gumotex a.s. pro měkký lehčený polyuretan (PUR). PUR vzniká polyadicí diizokyanátů a sloučenin s obsahem hydroxylových skupin. Je tvořen sítí otevřených a navzájem propojených buněk.

Základními vlastnostmi Molitanů jsou jejich tvrdost (odpor proti stlačení) a objemová hmotnost. Odpor proti stlačení v kPa definuje tvrdost molitanu podle DIN EN ISO 3386-1. Molitan se opakovaně stlačuje zkušebním tělesem (o rozměru 80x80x40mm) konstantní rychlostí a zaznamenává se síla potřebná ke stlačení o 40% ve čtvrtém zatěžovacím cyklu. Objemová hmotnost definuje kolik kg váží 1m3  Molitanu podle DIN EN ISO 845. Měření probíhá tak, že se nejprve vzorek o rozměru 200x200x50mm vysouší 30 min. při teplotě 70st.C a po jedné hodině od vysoušení se zváží.

Značení Molitanu tedy může vypadat např. takto: H3050. Počáteční písmeno značí typ – standardní N nebo tvrdý H, první dvě číslice znamenají objemovou hmotnost a druhé dvě číslice ukazují odpor proti stlačení. V našem případě H3050 se jedná o tvrdý typ, 1m3 váží 30kg a odpor proti stlačení je 5,0kPa.

Tvrdost Molitanu má velký vliv na životnost židlí a lavic a také na komfort sezení. Není určitě příjemné, když se u jídelní židle případně lavice při dosednutí zaboříte do sedáku. U měkkých a tím pádem levných Molitanů tento problém nastává velmi rychle, dochází ke známému „prosezení“. Proto se pro židle a lavice určené do restaurací používají tvrdší Molitany. Standardem u restauračních židlí je sedák z Molitanu H3050 tl. 25mm nebo v případně provedení "Sandwich comfort" dvouvrstvý sedák tl.35mm - jedna vrstva Molitanu o síle 15mm H5078 a další vrstva Molitanu H3050 o síle 10mm.

Vyberte si dřevěné židle z našeho katalogu nábytku.


Dřevěné židle a molitan jejich sedáků - dřevěná židle Isabela 760

dřevěná židle Isabela 760